AFIR-sesiune-finantare-perdele-forestiere-de-protectie-culturi-agricole

 Catalog-Item Reuse

Sesiunea pentru investiții în înființarea de perdele naturale de protecție pentru culturile agricole, inclusiv pentru plantații pomicole și viticole, deschisă până la 30 aprilie 2026
Adaugat la data 18 martie 2026

Sesiunea de primire a cererilor de finanțare pentru intervenția DR-19 – „Investiții neproductive la nivel de fermă” se va închide pe 30 aprilie 2026, la ora 16:00. Alocarea financiară pentru această sesiune este de 11,76 milioane de euro. Sprijinul acordat este 100% nerambursabil, iar valoarea finanțării poate ajunge până la 200.000 de euro pentru fiecare beneficiar.

Prin intervenția DR-19 pot fi finanțate investiții precum înființarea de perdele naturale de protecție pentru culturile agricole, inclusiv pentru plantații pomicole și viticole, în baza costurilor standard prevăzute în Ghidul solicitantului. 

Pentru detalii, consultați ghidul solicitantului 

Ghidul solicitantului DR 19
Detalii și Anexe DR 19